seymican
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

seymican

GüZzeL OoLDuĞuM kAdAR kÜsTaHıM dA

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

türk kahwesi

3 posters
YazarMesaj
SeYMiCaN
Admin
Admin
SeYMiCaN

Kadın
İş/Hobiler : Teklif/Tasarım
Lakap : mlkyzlsytn

türk kahwesi Empty
MesajKonu: türk kahwesi   türk kahwesi Icon_minitimePtsi Ağus. 18, 2008 11:30 pm

Türk usulünce pişirilen kahve dikkat ister, özen ister, bazı kurallara uymayı gerektirir. Eğer kahvenin köpüğü çatlamışsa, hiç yoksa veya fincanın bir kenarına yarım ay şeklinde toplanmışsa, kahve usulünce pişirilmemiş demektir.
Peki nedir tam usulü? Türk kahvesi bakır cezvede pişirilmeli. Mümkünse 1 veya 2 fincanlık ölçüye göre hazırlanmalı. Mangal ateşi bulamazsınız ama ocağın en küçük gözünde ve en kısık ateşte pişmeli. Önce cezveye fincan ölçüsü ile soğuk su konulur.

Fincan başına tepeleme 1 kahve kaşığı Türk kahvesi ve arzuya göre şeker ilave edilir. Cezve kısık ateşe oturtulup tahtadan yapılmış kahve kaşığı ile bir kez karıştırılıp pişmeye bırakılır. Sürekli takip edilir ve köpüğü kabarmaya başlayınca hemen fincanların yarısına kadar eşit olacak şekilde paylaştırılır. Tekrar ocağa konup bir kez daha hafiften kabartılıp fincanlara eklenir.

Bu yöntemle pişen Türk kahvesi köpüklü ve içimi lezzetli olur. Hızlı ateş, metal kaşık, sıcak su gibi detaylar önemlidir ve kahvenin köpüğünü keser.

Lezzet dünyamızda çok önemli bir yeri olan kahveye ve kendi kahve kültürümüze sahip çıkalım diyor, bir fincan köpüklü kahveyle güne başlamanızı öneriyorum. Afiyet olsun.

Kahvenin tazeliği için:

Taze kavrulmuş Türk kahvesini satın aldıktan sonra ağzı sıkıca kapanan bir cam kavanozda muhafaza edin. Kahvenin taze kalması için nem almaması önemlidir. Bu nedenle kahve kavanozuna ıslak kaşık batırmayın. Hafif nemlenmişse, nemini alması için kahve kavanozuna 1 kesme şeker atın.

afiyet bal şeker olsun...Very Happy
https://seymican.yetkin-forum.com
HaSGüL
Yönetici
Yönetici
HaSGüL

Kadın
İş/Hobiler : hayatın seflıgını yapıyorum
Lakap : minnoş

türk kahwesi Empty
MesajKonu: Geri: türk kahwesi   türk kahwesi Icon_minitimeSalı Ağus. 19, 2008 12:57 am

ıddıa edıyorum gunde benden cok turk kahvesı yapan yoktur hem kopuklu oluo hemde lezzetlı mıllet sırf kahve ıcmeye gelıo buroya oooolllaaaaaaallllaaaaaaaa

emegıne saglık leylamm king
bee
Üye
Üye
bee

Erkek
İş/Hobiler : Zıplamak...
Lakap : ((Şebek))

türk kahwesi Empty
MesajKonu: Geri: türk kahwesi   türk kahwesi Icon_minitimeÇarş. Ağus. 20, 2008 12:59 am

benim kugumdan güzel yapacak varmı ulennn keserim vallahaa idda ediyorum en güzel o yapar pöfff köpüklüü köpüklüüü lezizzzzz Very Happy Very Happy Very Happy

türk kahwesi
1 sayfadaki 1 sayfası